Historia biegu

Od 1992 roku w rocznicę Konstytucji 3 Maja, na obszarze dwóch województw – wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego organizowany jest Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego. Bieg wrósł w tradycję Gminy Trzemeszno, propaguje aktywny wypoczynek oraz stanowi doskonałą formę promocji Gminy Trzemeszno i regionu.
Zamysł organizowania w Trzemesznie dużej imprezy biegowej, która nawiązywałaby do tradycji Chodów o Złote Buty Jana Kilińskiego organizowanych od 1980 roku w Warszawie, zrodził się na początku lat 90-tych. W styczniu 1992 roku rozpoczęły się przygotowania do zorganizowania w Trzemesznie biegu długodystansowego o randze ogólnopolskiej. Organizatorzy postawili sobie następujące cele: popularyzowanie Szlaku Piastowskiego, upamiętnienie postaci Jana Kilińskiego oraz upowszechnienie biegania – najprostszej i najefektywniejszej formy podnoszenia sprawności fizycznej.
Wybór patrona biegu nie nastręczał trudności. Nawiązanie do Międzynarodowych Zawodów w Warszawie, których także sponsorem był pan Henryk Bisikiewicz z Trzemeszna, fundujący tradycyjnie złote buty, jednoznacznie wskazywało, że tylko Jan Kiliński może patronować trzemeszeńskiej imprezie.
Bieg główny od początku odbywa się na trasie Mogilno-Trzemeszno, ze startem na Rynku w Mogilnie i metą na Stadionie
Miejskim w Trzemesznie. Pierwszych 16 biegów odbywało się na dystansie 18,2 km, natomiast począwszy od 2008 roku odbywa się on częściowo zmieniona trasą jako półmaraton.
Imprezie głównej towarzyszą uliczne biegi młodzieżowe i dziecięce biegi krótkodystansowe, mające za patrona (od 1996) Pana Henryka Bisikiewicza, które urzeczywistniają masowy charakter imprez. Od 2015 roku organizowany jest także bieg na dystansie 3,5 km ulicami Trzemeszna dla uczestników od 13 roku życia.
Bieg długodystansowy jest wiodącą imprezą, a o jej ogólnopolskiej randze i charakterze świadczy także przekrój uczestników. Corocznie silnie reprezentowane jest środowisko Poznania, Gniezna, Bydgoszczy, Torunia, Swarzędza, Inowrocławia, Koła, Gniewkowa, pojawili się także biegacze z odległych części Polski, np. ze Szczecina, Olsztyna i Wrocławia, a nawet z zagranicy z Bułgarii, Turcji i Ukrainy.
Cenną pamiątką trzemeszeńskich biegów są medale oraz inne materiały reklamowe, jak koszulki i torby foliowe, których bohaterem był zawsze trzemeszeński szewc.
Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego jest obecny na biegowej mapie Polski od wielu lat, ma swoją renomę i markę wśród biegaczy i niewątpliwie wrósł już na dobre w tradycję Gminy Trzemeszno. Od roku 2011 Bieg zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Wpisuje się doskonale w tzw. modę na bieganie – można powiedzieć, że także ją wykreował, a dla środowiska trzemeszeńskiego – od ponad 20 lat – rocznica Konstytucji Trzeciomajowej kojarzona jest z bieganiem, któremu niepodzielnie towarzyszy Jan Kiliński.
 
Żródło: TMI „Kosynier” , nr okolicznościowy(203) 2010 r.

Dodaj komentarz